Przejdź do treści

Płochocińska 105 A
03-044 Warszawa

Tereszyn 11B
21-030 Tereszyn (woj. Lubelskie)

Menu

Blog

Jaka pompa do nawadniania Bez kategorii

10 września 2019 | Brak komentarzy

Jaka pompa do nawadniania?


Jaka pompa do nawadniania?

Jaka pompa do nawadniania ogrodu będzie najlepsza zależy od wielu czynników. Należy pamiętać, że tego typu pompa jest niezbędnym elementem ogrodowej instalacji nawadniającej. Aby urządzenie działało efektywnie musimy wiedzieć czym mamy się kierować przy zakupie i na jakie parametry techniczne pomp warto zwrócić uwagę. Oto najważniejsze informacje o pompach do nawadniania ogrodu. Głównym kryterium wyboru pompy będzie zależeć od rodzaju zbiornika lub studni z jakiej będziemy czerpać wodę, oraz utrzymującego się w niej poziomu lustra wody. Dodatkowo ważne jest jakie automatyczne nawadnianie Warszawa  jest zastosowane.

Pompa do nawadniania ogrodu

Są trzy rodzaje pomp używanych w systemach nawadniania

  1. pompy głębinowe
  2. pompy zanurzeniowe
  3. pompy powierzchniowe (samozasysające)

Pompy samozasysające powierzchniowe

Pompa samozasysająca działa w ten sposób, że w momencie uruchomienia nie wymaga zalania wodą. Dzięki temu może znajdować się poza studnią lub zbiornikiem wody. Ze zbiornika źródłowego woda do pompy jest doprowadzana wężem ssącym. Po uruchomieniu (przy pustym wężu ssącym) pompa samodzielnie opróżni wąż z powietrza i zassie wodę. Dzięki temu tego typu pompy są bardzo łatwe do zastosowania w ogrodzie.

Ponadto pompy samozasysające mają prostą budowę i zazwyczaj zajmują mało miejsca, dzięki czemu mogą być traktowane jako urządzenia stacjonarne, zamontowane na stałe, lub przenośne. Dzięki temu umieszczenie pompy w wybranym jego miejscu jest bardzo łatwe. Przykładem takiej pompy jest TP 250 pompa zatapialna. To co wyróżnia tę pompę to:

  • mała i kompaktowa budowa pozwala na zastosowanie pomp w ciasnych, trudno dostępnych miejscach
  • przystosowane do pracy z elastycznym wężem tłocznym
  • łatwa obsługa i cicha praca sterowanie wyłącznikiem pływakowym.
pompy głębinowe do nawadniania

Pompy głębinowe oraz zanurzeniowe

Pompy zanurzeniowe są zbudowane z dwóch elementów czyli z pompy i hermetycznego silnika przystosowanego do pracy w wodzie. Tego typu rozwiązania działa tak, że opuszcza się pompę poniżej lustra wody, tak że funkcjonuje ona jako pompa jedynie tłocząca wodę. Taka pompa może czerpać wodę nawet, jeżeli zwierciadło wody opada ponad 7 metrów poniżej poziomu gruntu. Obudowa jest wykonana z tworzyw odpornych na korozję, dzięki czemu takie pompy mogą stale przebywać zanurzone w wodzie.Pompy zatapialne przeznaczone są głównie do czerpania wody ze zbiorników otwartych i z płytkich studni kopanych. Przykładem takiej pompy jest POMPA 4"SPO 3-15 230v.

Pompy głębinowe Omnigena serii SPO to agregaty w całości wykonane ze stali nierdzewnej. Przeznaczone są do tłoczenia czystej, zimnej wody nie zawierającej elementów stałych szlifujących lub długowłóknistych. Taka pompa ma różne zastosowania i może być użyta do instalacji przeciwpożarowych, jako serce systemu nawadniania albo do obniżenia poziomu wód gruntowych.

Parametry techniczne jakie pompa do nawadniania powinna spełniać

Podstawowym parametrem, który analizujemy na początku jest zużycie wody czyli wymagana wydajność/zdolność do przepompowania danej ilości wody w jednostce czasu. Ważna jest też wysokość, na jaką woda będzie pompowana. Wydajność oraz wysokość podnoszenia pompy do nawadniania ogrodu przedstawia charakterystyka produktu, która umieszczona jest w karcie technicznej - jest to tzw. krzywa wydajności. Generalnie im wyższa wysokość podnoszenia tym mniejsza wydajność pompy i odwrotnie - im wyższa wydajność tym niższa wysokość podnoszenia.

Trzeba pamiętać wybierając jaka pompa do nawadniania ma być użyta, że urządzenie powinno pracować w zakresie pomiędzy jej minimalną i maksymalną wydajnością, najlepiej jeśli punkt pracy zbliżony jest do punktu najwyższej sprawności, ponieważ przedłuża to okres eksploatacji pompy i zmniejsza zużycie energii.

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments