Przejdź do treści

Płochocińska 105 A
03-044 Warszawa

Tereszyn 11B
21-030 Tereszyn (woj. Lubelskie)

Menu

Blog

Porady trawnik Phu Kris Bez kategorii

18 marca 2019 | Brak komentarzy

Wymarzony trawnik


Podstawą każdego trawnika są nasiona. Ważne jest odpowiednie dobranie mieszanki do gleby i
warunków klimatycznych by uniknąć późniejszych rozczarowań. Wybór mieszkanki powinien być uzależniony od 3 czynników...

Nasiona trawy podstawą wymarzonego trawnika

Podstawą każdego trawnika są nasiona. Ważne jest odpowiednie dobranie mieszanki do gleby i warunków klimatycznych by uniknąć późniejszych rozczarowań. Aby zabezpieczyć trawnik przed szkodnikami warto użyć podczas jego tworzenia zabezpieczeń takich jak siatka na krety. Wybór mieszkanki powinien być uzależniony od 3 czynników.

  • Stanowisko – Trawa najlepiej rośnie w pełnym słońcu natomiast znajdziemy również odmiany do terenów zacienionych.
  • Rodzaj gleby – Jak każda roślina trawa potrzebuje wody, jeśli nasz grunt jest piaszczysty i przepuszczalny warto zainwestować w mieszankę odporną na susze, te trawy głębiej się ukorzeniają.
  • Rodzaj użytkowania – Kiedy wiemy że trawnik będzie używany intensywnie i będzie musiał się szybko regenerować i podnosić po deptaniu to mieszanka traw o cienkim źdźble będzie dla nas idealna (sportowa), natomiast jeśli chcemy by trawnik był reprezentatywny warto wybrać trawy najszlachetniejszych odmian odporne na choroby, nie wymagające częstego koszenia (Elit)

Proporcje siewu to 1kg nasiona na 40m2 trawnika. Oczywiście można zwiększyć ilość nasion jeśli wiemy że może grozić im wydziobywanie przez ptaki lub jeśli siejemy ręcznie.

Porady trawnik Phu Kris

Zanim wysiejemy trawę wyrównujemy teren zgodnie z naszą koncepcją. Przed wysiewem zagrabiamy ziemię wzdłuż linii prostych by powstały bruzdy w które będą mogły wpadać nasiona. Siejemy równo siewnikiem lub ręcznie wyrzucając krzyżowo nasiona. Na brzegu należy wysiać nawet dwukrotnie więcej nasion traw, bo z praktyki wiadomo, że tam trzeba zwykle później dosiewać trawę. Najlepiej jest siać na suchej glebie, jeśli jest wilgotna to nasiona mogą nam się przyklejać do butów. Nasiona przysypujemy cienką warstwą przesianej ziemi kompostowej (nie większą niż 2 cm, bo zbyt głęboko przykryte mogą nie wzejść) lub mieszamy delikatnie grabiami z wierzchnią warstwą gleby. Wałujemy podłoże, dociskając do niego nasiona, a następnie solidnie podlewamy delikatnym najlepiej rozproszonym strumieniem by nie wypłukał. Jeśli mamy niewielki trawnik i cierpliwość możemy po prostu udeptać trawę. Podlewanie regularnie kontynuujemy przez 3-4 tygodnie.

Kiedy trawa osiągnie ok. 10cm należy przeprowadzić pierwsze koszenie ale tylko o 2-3 cm. Kolejne koszenia najlepiej przeprowadzać co tydzień powoli schodząc do wysokości 3-6 cm w zależności od tego jak będzie użytkowany trawnik. Niżej przycinamy trawniki intensywnie użytkowany. Trawa regularnie koszona powinna całkowicie wyprzeć chwasty jednak jeśli jakieś zauważymy warto się ich pozbyć wraz z korzeniem. Dosiewki stosujemy jeśli po regularnym koszeniu widzimy ubytki w trawie. Przechodzimy prawie ten sam etap jak przy zakładaniu trawnika jednak w mikroskali.

Nawożenie trawnika możemy zaczynać już od zakładania trawnika z zachowaniem odpowiednio dobranych nawozów na dany okres. Wiosenne nawozy używamy w okresie od kwietnia do połowy czerwca, letnie od połowy czerwca do połowy września a jesienne od połowy września do października. W okresie zimowym przerywamy zabiegi pielęgnacyjne jak i nawożenie ponieważ trawa przechodzi w stan spoczynku. Pamiętajmy by całkowicie unikać chodzenia po trawie w okresie mrozów ponieważ depcząc po niej powodujemy jej łamanie a w tym czasie trawa nie ma możliwości regeneracji

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments