
Montaż instalacji nawadniającej
Montaż instalacji nawadniającej
Montaż instalacji nawadniającej krok po kroku. PHU Kris Warszawa oferuje pomoc w projektowaniu, zakupie sprzętu i akcesoriów oraz ustawieniu sterowników. Z czego składa się instalacja nawadniająca i jak przebiega proces jej zakładania cały proces w skrócie:
- projekt instalacji (szczególnie ważny przy dużych ogrodach)
- wykonanie wykopu pod przewody nawadniające
- ułożenie przewodów i wyznaczenie miejsc na zraszacze
- podłączenie zraszaczy i wszystkich rozgałęzień
- przygotowanie kolektora i wkopanie w odpowiednim miejscu
- podłączenie kolektora do przewodów
- podłączenie sterowania i czujników

Instalacja nawadniająca - projekt czyli od czego zacząć
Projekty nawadniania powinny przede wszystkim zawierać elementy istniejącej już architektury ale również powinny wybiegać w przyszłość uwzględniając naturalne zmiany rosnącego ogrodu oraz te planowane przez jego właścicieli. Dzięki temu przy ewentualnej rozbudowie ogrodu nie trzeba robić drugi raz projektu.

Wykop do instalacji nawadniającej
Najlepiej jest wykonać wykop na samym początku zakładania ogrodu ale dzięki specjalnym maszynom, możemy też zrobić taki wykop w istniejącym ogrodzie. Wykop wykonujemy na głębokość 30-40 cm - tam będzie ułożona cała instalacja nawadniająca. Następnie poszczególne sekcje łączymy za pomocą złącz skręcanych PE lub wciskanych PP. Przy złączach PE wystarczy poluzować nakrętkę, wcisnąć mocno rurę tak, by przeszła przez oring uszczelniający i dobrze dokręcić nakrętkę. Natomiast przy złączach PP trzeba podgrzać rurę (najlepiej opalarką), następnie nałożyć na nią opaskę zaciskową i wcisnąć złącze. W miejsce połączenia nasunąć opaskę i ją zacisnąć, w celu dodatkowego zabezpieczenia.

Montaż kolektora z elektorozaworami
W pierwszej kolejności trzeba wkręcić elektrozawory na złącza kolektorowe, uszczelniając gwint taśmą teflonową lub nicią hydrauliczną. Całość przymierzamy do studzienki zaworowej i ewentualnie wycinamy w niej brakujące otwory (np. otwornicą). Niektóre modele studzienek posiadają już częściowo wycięte otwory. Gdy skręcimy już cały kolektor przymierzamy do studzienki zaworowej i jeśli jest taka potrzeba wycinamy w niej brakujące otwory. Niektóre modele studzienek posiadają już częściowo wycięte otwory. Ostatni etap to wykopanie w ziemi dołu na wymiar studzienki tak, aby bez problemy można było tam doprowadzić wszystkie rury. Studzienkę umieszczamy w wykopie– podsypując spód tłuczniem, by kolektor nie leżał bezpośrednio na ziemi. Dzięki takiemu drenażowi unikniemy powstawaniu błota w studzience. Pokrywa studzienki powinna być równo z powierzchnią gruntu.

Montaż zraszaczy w instalacji nawadniającej
W miejscach które są oznaczone w projekcje podłączamy zraszacze. W projekcie powinno być opisane w jakim miejscu jaki zraszacz powinien się znaleźć. Zraszacz montujemy za pomocą odpowiedniego kolana pamiętając o uszczelnieniu taśmą teflonową. Zraszacz powinien być umieszczony bezpośrednio w ziemi bez żadnej dodatkowej stabilizacji, ponieważ musi zachować minimalną elastyczność (nie może być zamocowany na sztywno). Warto pamiętać o dodaniu złącza do kompresora, po to żeby przed zimą ułatwić usunięcie wody z instalacji.

Regulacja dysz Mp rotator
Gdy już cała instalacja jest podłączona specjalnym kluczem regulujemy zasięg, promień oraz kąt zraszania. Najpierw należy usunąć szarą zaślepkę i następnie wkręcić dyszę MP rotator .Należy pamiętać, żeby dysze regulować przy włączonej wodzie, żeby zobaczyć jak w praktyce wygląda zraszanie.

Podłączenie sterowania instalacji nawadniającej
Ostatni etap to podłączenie sterowania instalacji nawadniającej oraz założenie czujnika deszczu. Dodatkowo możemy też zainstalować czujnik pomiaru wilgotności gleby. Dokładna instrukcja podłączenie sterowania jest dołączona do zestawu.
Komentarze